1574842344.9013.svg

Vzkazy

Napište prosím číslo dva:
 • Tom

  :-)

 • Tom

  OK. Činnost VK, ať už je ekologická nebo historicko-poznávací, je mi prostě sympatická. Ostatně, u nás v Beskydech jsem potkal na eko-projektech i anarchisty. Neměl bych problém při takovéto příležitosti zahrát ani pro ně. Asi bych si s nimi o Velké Moravě o Slovanech a o starých tradicích moc nepokecal, ale nešť. Slovo "vlastenec" rozhodně nepovažuji za nadávku a rozdíl mezi vlastencem a vlastencem je asi takový jako mezi křesťanem a křesťanem. Zbytek docela trefně Helenka :-)...

 • Peťka

  Podrobně jsem se informovala cože za byliny a kvítí to u nás v červnu kvete. Po dlouhé diskuzi - musela sem zapojit i další osoby (to by člověk nevěřil, jak špatnou má paměť :-)) jsme dospěly k těmto : vlčí máky, chrpy, heřmánky, kakosty, rmeny a snad už i šeříky. Přístě asi budem muset kuknout do nějakého herbáře, ale určitě se bude dobře studovat v okolí Cymburka. Hudba prý podporuje práci mozkových buněk. Tož už aby bylo léto!

 • Pe

  Koledy byly super a nutno podotkout, že i publikum se pěkně zapojilo :-). I sama sebe jsem udivila při zpěvu na mikrofon, asi začnu zpívat :-)), nebo radši ne? Ještě pouvažuju... Do Nového roku přeju plno hudební inspirace (ať se nové CD líbí), plno spokojených posluchačů a zákeřné bacily nechť se nám všem vyhýbají .

 • Helena

  Myslím si, že klást Vl.klub a Národní odpor vedle sebe je trochu silná káva. Už jen právě při pohledu na www je vidět, že každý je někde jinde. Na rozdíl od členů VK mám občas velké pochybnosti o tom, že lidi z NO jsou zdravého vlasteneckého rozumu. A to, že na klub jsou odkazy na pravicových stránkách není příliš relevantní argument. Tyto si zakládají na svém „vlastenectví“, tak není divu, že vše, co zní (ZNÍ!) jen trochu vlastenecky, jim přijde blízké. Ostatně by mě moc zajímala jejich definice vlastence a národa (pokud něco takového existuje!). Určitě by se velmi lišila od pojetí VK. Budeme kvůli tomu, že podle komunistických vykladačů historie byli husité na počátku všeho, nenávidět husity? Navíc – Tomáš by se těm „vlastencům“ ani moc nehodil – Slovan přece není Čech. A pokud by ho skutečně chtěli slyšet, tak, za to, že ho mají rády ty jiné sociostruktury, přece nemůže. A je smutné, že to, co je ve třeba Francii nebo Portugalsku (nemluvě o USA) zcela normální, zavání u nás někomu extremismem.

 • Hrajete výborně, vždycky potěšíte moji dušičku. Tak do nového roku hodně sluníčka a spoustu nadšených posluchačů. Ahoj Léňa

 • papaya

  asi do toho až tak moc nevidím, ALE MYSLÍM, ŽE JE DŮLEŽITÁ HUDBA a netřeba za tím hledat nic jiného. A když je to ještě hudba takového rázu a kvality, jakou nás naštěstí těší Tom a Orchestr, tak není co řešit... z ideologických a jiných podtextů jsme snad už vyrostli:-) hudba je to nejlepší, je bezprostřední a vždycky svá..

 • Honza

  Věz, že stránky Vlasteneckého klubu znám velmi dobře. Rovněž vím, že odkazy na tyto stránky bývají i na webech různých konzervativních a silně pravicových spolků... Jistě, to nic neznamená, řekneš si. Jen se ale řídím Tvou radou a zajímám se o souvislosti. Abych tedy nechodil kolem horké kaše: mohl bys sem prosím napsat, proč hrajete pro Vlastenecký klub?

 • Zuzka

  Ahoj, s kamarádkama jsme byly na koncertě v Boomerangu, byly nadšené. Příště, když budete v Ov, jdeme zase. Vypadá to, že koncert na festivalu Slunce na hradě bez aparatury pod vlivem medoviny už asi žádná má kamarádka nezažije.... ??? Do Nového roku Vám přeji štěstí, zdraví a především pracovní úspěchy (to je pro nás, pro posluchače, to nejdůležitější. Vlastně i diváky-sehnat lístky na Těšínské nebe byl nadliský problém). Zuzka

 • Tom

  Děkujeme všem za přání a v novém roce na slyšenou a viděnou! :-)

 • Tom

  :-) Cd s koledami opravdu chystáme...Časem. Pomalu přibývá jedna koleda ke druhé, tak až jich bude tak na desku, natočíme :-)

 • Tom

  Tož, Honzíku, vypadá to, že to zařídil Ježíšek ;-))

 • Tom

  Pro některé posluchače rádia PROGLAS jsem satanista. Proč? Inu, některé naše písničky mluví o pohanské mytologii a staroslovanských bozích...A korunu jsem tomu dal spoluprací s metalovou kapelou! Teď mají ( v Polsku jim říkají "moherové barety) naprostou jistotu - piju krev nevinných křesťanských dětí a kam šlápnu, tráva neroste.:-) Rozumím tomu, že z pohledu ortodoxního katolíka je rovnítko mezi pohanským a satanistickým podobně jako třeba pro komunistu mezi vlasteneckým a nacistickým...Není nic jednoduššího než udělat jednoduchý závěr. Proč si zanášet hlavu složitostmi a souvislostmi...:-) Naši posluchači pocházejí z různých "sociokultur" (že Helenko :-)) a já mám radost, že velká část z nich se při poslechu naší muziky na souvislosti ptá. Čili, jestli Ti můžu něco doporučovat, kukni na fotky z té akce (ve Fotoalbu) a taky na stránky V-klubu www.v-klub.cz

 • Honza

  Hmm... takže koncert pro Vlastenecký klub, jo? A co bude příště? Koncert pro Národní odpor? Něco tu smrdí, Tomáši...

 • Helena

  Milý Tome, trochu opožděně přeju pohodové svátky a hlavně všechno nej do nového roku, už se těším na nové CD a další věci, co plánuješ. Ať se daří čím dál líp!

 • Honzík Míchal

  Milý Tome,na Vánoce jsem od Ježíška dostal CD Do tanca,moc se mi líbí,hlavně písnička Ti koberští synci. A pro mě je záhadou, jak se na obal dostal tvůj podpis s věnováním. Jak to ten Ježíšek asi zařídil. Chtěl jsem jít na tvůj koncert do Velkých Němčic, ale byj jsem nemocný, tak s tebou mluvila maminka. Ať se ti daří koncerty. Honzík Míchal z Velkých Pavlovic (8 let)

 • Renata

  Jelikož se tady občas hovoří i o polských tradicích, odkazuji v tento vánoční čas na zajímavý článek, který by hezky zapadal do rubriky K VĚCI: „Nasi słowiańscy przodkowie, którzy oddawali cześć bóstwom solarnym, nazywali ów dzień „świątkami”, albo „godami” i powiadali, że to noc „co gody styka”... http://wiadomosci.onet.pl/1301837,240,kioskart.html

 • Benki

  Hola hej, tož ešče jednou díky za včerejší koncertík Na Cestě, byla to parada (mmj. nechcete vydat CD s koledami ? .. aby mel clovek o Vanocich co spravne tematicky ladeneho poslouchati..). A těším sa zase příště naviděnou, naslyšenou, .. a až bude nove cd, tak snad i nakoupenou :)). inac.. http://benki.wz.cz/obrazky/pf.jpg Tož veselý Vánoce, rychlé uzdravení a tak jak se vůbec přeje..

 • papaya

  přeju celému orchestru krásné, milé, pohodové.. no prostě báječné svátky a do nového roku hódně hudební i jiné inspirace:-)

 • CABRIOLET

  Vesele svatky Vanocni a stesti v Novem roce Vam preje CABRIOLET- Martin, Lubos(vlnka), Vladan, Dave. www.cabriolet.unas.cz

 • Berenika Deneb

  Čekanku u nás máme taky (a ač matně tuším že je taky léčivá, nevím na co), ale tak dobrou mátu jak z Cimburku jsem tu ještě nepotkala a dobromysl u nás, pokud vím, planě neroste vůbec. ;-)

 • papaya

  no bááječně:-)

 • Peťka

  No jestli máta a dobromysel pokvete to nevím :-(, ale jiné kvítí určitě. Začnou senoseče a obilí bude zlatnout. Třeba potkáš čekanku u cesty :-) a ve dvou se půjde určitě líp. U nás na jihu pořád něco kvete,ale někdy radši počkáme až to dozraje ..

 • Berenika Deneb

  Na Cimburku?? Jejda, já snad dokonce i přijedu. Ach ta cesta - je pro mě dost nákladná i když tam jedu na týden... ale červen je červen, tož to asi spojím s nějakým menším vandrem. Třeba už na pasekách poroste máta a dobromysl. :-) I když asi ještě nepokvetou, nebo už jo? Tam na jihu člověk nikdy neví... ;-)

 • Renata

  Polsky to zní dost legračně ;-)) A pro JaZ mám poměrně čerstvý článek: "Říká se, že jestli andělé zpívají, tak zpívají jistě právě tak, jako Antonina Krzysztoń" http://www.folktime.cz/index.asp?url=/clanek.asp&id=3102

 • Tom

  No to je bezva :-)A jak jim to šlo?

 • Tom

  Jusz sie na tym robi....;-)

 • papaya

  včera jsem byla na koloně. vím, že to zdánlivě s vámi nemá souvislost, ale byly tam tanečnice z Kopřivnice - šest pěkných bab (i když já to nemůžu až tak posuzovat) a tančily na Do tanca!, což mě velmi potěšilo. hned bych se přidala, tak jsem si aspoň zpívala:-)))

 • Renata

  Když někdo hezky mluví o "Těšínském niebu", ráda pomůžu ;-) Antonina zpívala před několika lety v Brně, dokonce na společném koncertu s Jarkem Nohavicou a tak mě napadá, že by jí to (hudebně i lidsky) slušelo na pódiu i s Tomášem a Orchestrem :-) Já jsem ty informace hledala dvě vteřiny díky Google - http://www.antoninakrzyszton.art.pl/ A na okraji: Tomku, kiedy wreszcie doczekamy się tej obiecanej polskiej wersji Twoich stron? ;-))

 • Libuška

  Děkuju za sebe i holky a taktéž zdravím ;-))

 • JaZ

  Ahoj, uz dva roky marne hledam nejake info o polske zpevacce Antonine Krzyszton, ktera mimo to, ze v polstine nazpivala nejake veci od Kryla, zpiva sve vlastni uplne uzasne vecicky, kterych ale vlastnim jen jako safranu a netusim, ma-li nejake CD, kdo to vlastne je atd. A az ted me napadlo se v souvislosti s tvou spolupraci na Tesinskem niebu (ktere mimochodem bylo - stejne jako Do Tanca! jak uz tu nekdo podotkl - uuuuuuuuuuuuuuzasne!) zeptat treba i tebe. Jestli existuje nekde na siti nebo nekde v tomhle krasnem zimnim opravdovem svete neco, co nejsem sto objevit, moc prosim o pomoc.Diky.

 • V.Ziutek

  http://www.heavymotyl.pl/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=63 - relacja z Cieszyńskiego Nieba w Warszawie

 • papaya

  tož doufám, že se vám dneska bude v Boomerangu (beze mě:( ) dobře hráti

 • Helena

  No, ale zase na druhou stranu řada síťáků se na tvé koncerty nedostane nebo jen zřídka....že by kombinace obojího? Takže až ti pošlu ten paklík, tak uděláme výzkum na netu.... :-) (jojo, kdybych já tak věděla, kdy se zase ale na nějaký koncert dostanu...:-(((( )

 • Tom

  No, ale to by byli "jen" síťáci...Čili, struktura by nabyla úplná...Ten nápad s dotazníky je tedy nejen vtipnější :-))), ale podal by i přesnější přehled.

 • Tom

  :-)

 • Tom

  Kukl jsem se na mapu, a zjistil jsem, že aj z Hradišča aj z Kyjova je to přibližně stejně daleko na hrad Cimburk. Tož, 10.6. 2006 si můžete udělat výlet, co? ;-) A my vám tam na hradě zahrajem :-)!

 • Peťka

  Nejenom k Uherskému Hradišti, ale i kolem Kyjova je pěkně a rádi Vás tu přivítáme :-),

 • Helena

  Okej, takže až se na koncertě objeví individua vyplňující dotazníky o původu druhů, tak se nediv...:-) nebo třeba by šlo udělat na www mini dotazníček, kam by "síťáci" psali, odkud, že to jsou....klik sem klik tam....:-)))) škoda že nedělám sociologii....:-(

 • papaya

  chtěla jsem tady jen tak tiše napsat, že Do tanca! je úúúúúúúúúúúúúúúúúplně božííííííííííííííííííííííííííííííí

 • Tom

  Tož...letos už ne. Příští rok sa uvidí ;-)...

 • Ondrej Podolinský

  Zdarec děcka. Nechystáte sa aj jižnějc směrem Uherské Hradiště nebo tam někam do okolí?Chtělo by to tu nějakou vzpruhu:)

 • papaya

  a ta pusa.. ach:-)

 • papaya

  ahoj, bylo to včera úúúúúúžasné:-).. předpokládám, že si asi tykáme, ale je to zvláštní pocit:-) Ondra zdraví Libušku a chválí Ti výběr zpěvaček:-))))

 • gabi

  toz dik :)

 • Tom

  Tož, příjemný let! :-)

 • Tom

  V tom případě si Tě řadím k síťovým posluchačům...;-). Byl by to určitě zajímavý průzkum - struktura sociostruktury "posluchači muziky T.K.&ORCH."...:-))...Prubni to ;-)))

 • gabi

  Zrovna jsem si objednala CD Ostrovy a o to vic se tesim domu...uz mam sbaleno a pristi tyden touto dobou budu krouzit kdesi nad Praglem a tesit se na uvitacku se slivovicou :) Jucheeej, to se budou ty nase valasske kopce otrasat :)

 • Helena

  Ahoj, ten článek je vážně zajímavý, zařadila jsem si tě do kategorie „síťový muzikant" - jaký to je pocit? :-) Určitě by bylo zajímavé třeba zjistit, kdo vlastně všechno tě poslouchá a z jakých všech koutů republiky (světa?) ti lidi jsou...a kolik z nich tě zná kvůli tomu, že po jedné více nebo méně náhodné návštěvě jde rovnou na síť a už tam zůstane (můj případ...:-) ) … a už to jede: L.Nezdařil, Silent Stream of Godless Elegy, Těšínské niebo atakdále .... koneckonců třeba i Opus musicum... takže vlastně bych ti měla poděkovat, jak mi zvyšuješ můj kulturní kapitál v nově vznikajících sociostrukturách…..:-)

 • Amélie

  Tak to já raději hlasím, že na fotce z Keltské noci vidím na zdi křídla :-)) Náhoda? ... I odpověď už předem znám ;-))

 • papaya

  dobrovolně se hlásím do zeleného kruhu:-)

 • Tom

  Kdyby v každém nějaká děvčica lepá - určitě by to dopadlo podobně :-))

 • Pitrýsek

  Takové hezké *náhody* sa k Tobě hodí, vílo z Horňácka... :-)

 • Amélie

  :-)) Tom-srdcař ;-)) Ještě že nefotíš olympijské kruhy ;-))

 • Tom

  Bo sem to fotil já ;-)))

 • Benki

  safra ty preklepy.. ja jdu radsi spat.. :)

 • Brnki

  teda Ti poslat...

 • Benki

  Ahoj, muzu To nekam poslat blizsi info o "zimni cajovne" ?

 • miška

  nojo!!! už to vidim.To já su slepá:-) myslím, že to náhoda není a v podstatě je. Byl tam kamenný kruh okolo stromu a na fotce to z určitého úhlu vyšlo takto.Dík za postřeh

 • papaya

  :-) jojo, budou Vánoce:-)

 • miška

  kde to vidíš kamaráde??? nemáš vadu obrazu? já jsem si nikdy ani teď ničeho nevšimla.Tomě budeš moset nakreslit a poslat mejlem...:-):):)

 • Pitrýsek

  Toto je zvláštní... Fotoalbum - Horní prysk 2005 - Foto: "aj Miška se zasnila..." *** To srdce kolem Mišky... to je... mmm... "náhoda"? :-)

 • Sandieta

  nejen tvoje.. :o))

 • benki

  Hodovnici doporučuje, moje nejoblibenější :)

 • Tom

  Už jo...:-)

 • papaya

  taky si myslím:-) velice vážně zvažuji koupi Hodovnice:-))))

 • Berenika

  Tome, píše se o Tobě na Folktimu, všiml sis? :-)

 • Tom

  Tak to se tam potkáme :-)

 • papaya

  zdravím z Frenštátu:-) víte co? náš sbor bude taky zpívat na tom charitativním koncertu 9. 12. ... už se MOC těším:-)

 • Tom

  Až tu slohovku napíšu,,dám ji tam :-). Ale cosi se mi honí hlavou, že už jsem kdysi něco takového psal...- jo bylo to o zhudebňování poezie...Pohledám :-).

 • Helena

  Tož, díky za odborný posudek, zajímal mě hlavně ten cimbál, ale o těch lidových písničkách by taky určitě bylo hezké povídání (co třeba hodit tu slohovku na K věci?...:-)) S Proměnami souhlasím, symfonické Zeppeliny jsem neslyšela, ale koukám, že si je asi seženu.

 • Krakowianki

  Przyjemnego z pozytecznym :-)) Ale jestesmy zadowolone ;-))

 • Tom

  Pozdrawiam vszystkich Krakowianek i mocno przytulam :-) (tego nauczilem sie na istym blogu ;-))))...Jusz dlugo pragne vidzecz Krakow, to kdyby sme aj zagrali to bylo by to polocenie przyjemnego s przyjemnym...:-)

 • Krakowianki

  Serdecznie pozdrawiamy z Krakowa, gdzie jeszcze nie graliscie :-) Trzeba to naprawic, tym bardziej, ze nasza kolezanka ma klub jazzowy na samym Rynku i wczoraj sluchalysmy koncertu Jaroslawa Smietany, ktory przyjechal specjalnie z USA. A Czechy (i Morawy ;-)) sa znacznie blizej ;-))

 • Tom

  Jo, a líbí se mi, že přiznal, že symfonické Proměny jsou kýč. Já bych ještě dodal, že Coleman svou práci odflák (srovnej jeho symfonizaci "Zeppelinů" - bomba!).

 • Tom

  Tož, záleží na co konkrétně názor...Podobně jako cimbál, ani kontrabas či gajdy nevymysleli Moravani, ale je na Moravě vnímán jako tradiční nástroj (je tady už od patnáctého století - ten bez pedálu) a na Horňácku je taky (byť jsou hudecké kapely pro Horňácko typičtější...A práce s lidovými písničkami? To je na slohovku :-)...

 • Helena

  Ahoj Tome, právě jsem si přečetla rozhovor s K.Holasem na http://vikend.ihned.cz/1-10000070-17280940-v00000_d-c8 , kde mj.mluví o moravských lidovkách a o tom, jak s nimi Čechomor pracuje, nebo třeba o cimbálu jako ne-ryzím moravském nástroji. Docela by mě zajímal tvůj názor....

 • Sandieta

  uf :o) tož to máme radost a zase se tváříme veseleee :o)

 • Tom

  Ja, ja...;-)

 • Helena

  ...sind...:-(

 • karmín

  možná to bude tím, že Češi si v polštině vychytají slova, která jsou pro nás sice zastaralá, dávno nepoužívaná nebo dokonce poetická, ale rozumíme jim, zatímco Poláci se nemohou na něco takového spolehnout, neboť Čeština se od praslovanského základu více odchýlila.

 • Helena

  Tak to je hozená rukavice, ale spíš z toho pro mě vyplývá pohrabat se v německém folklóru...my "Sudeťáci" holt máme problém, že nemáme ty kořeny a hlubší vztah k té hroudě, na které bydlíme....a protože by se jednalo o německý folklór, tak zase k tomu má člověk odtažitější vztah prostě proto,že je Čech.....ale zkusím popátrat....ich muss sagen, dass z.B. die deutsche Turnvereine ganz interessant sein....:-)))))

 • Tom

  Už je to dobré,ostrava je potvrzena...

 • Tom

  ;-)

 • Tom

  Bohužel...Ale nesmířím se s tím podobně jako s faktem, že pro obyčejného Francouze z Provance jsme všichni Rusové. Poláci nebo Moravané...A shodou okolností jsem se ve Varšavě setkal s člověkem (rodnowiarcem), který právě tvrdil, že se cítí být Mazovčanem (a samozřejmě mi musel vysvětlit o co jde, podobně jako my jsme ve Francii vysvětlovali statut Moravy :-))...Tož, hurá do učení!:-)))

 • Tom

  Potvrzuju. Polština mi zní jako archaická čeština. Proto asi Poláci lépe rozumí Slovákům a moravským a Slezským nářečím...

 • Tom

  Před časem mi jeden Čech položil otázku - proč to všechno dělám(muziku).Řek jsem mu, že chci infikovat lidi svým pohledem na věc. Řekl mi, že v tom případě jsem ho kvalitně infikoval a já odvětil, že jestliže ta "infekce" zapřičiňuje to, že má pocit, že by se měl porozhlédnout po českém folklóru(když je z Čech), pak mám radost. Stejně tak jsi mě potěšila i Ty, Heli, když přemýšlíš, jakým detailem tradičního oděvu bys ozvláštnila svůj oděv, automaticky Tě napadá rodná hrouda a ne Morava. Tož, nejsem zběhlý v českém folklóru a navíc ty Sudety jsou záhadným územím, ale věřím tomu, že Ti lidé tam určitě v něčem chodili...Pátrej, určitě něco najdeš;-)...

 • Tom

  :-)

 • Renata

  Tolikrát jsme se už o tom Tvém "moravanství" bavili, Tome, že to nemusíš v tomto případě podtrhávat ;-) Pro obyčejného Poláka jsi Čech a šmytec, Morava je pro ně "czeski film"(čili že občas tomu moc nerozumějí)... Na oplátku by Ti nějaký Polák mohl říct, že jsi přece byl na Mazowszu nebo na území bývalé Koruny ;-) Jsme si blízcí i se Slováky a s těmi se zase Poláci líp dorozumí než s česky mluvícími Slovany ;-) Někdy se dost pomalu učíme, ale dobrze, że nam się chce :-)

 • Helena

  Tož, já jsem sice v Brně nebyla, ale s tím krojovaným doplňkem k šatům to má něco do sebe.......ale což když su Čech jako bék? A ze severu k temu? Tož teda co si mám himbajs vzít na sebe? ;-)))))

 • Helena

  Pokud mohu přidat k debatě laickou zkušenost a dojem Češky ze severu vyrůstající 10 km od německých hranic a mluvící anglicky....když jsem se poprvé setkala s polštinou a komunikovala s Poláky, tak první co mě napadlo bylo, že mi to vlastně připadá jak čeština před Národním obrozením, tedy hodně cizích výrazů a znalost němčiny i aj mi hodně pomohla......takže z toho mi vyšlo, že když se u nás dělaly z pián břinkoklapky a Jungman a ostatní se činili, seč mohli, tak jak nám má chudák Polák rozumět? (ale taky to jde, mohu potvrdit.....:-))))

 • T

  No, pak tedy ať se nám ten rok rychle přehoupne. Do té doby budeme rozšiřovat řady, aby to stálo za to. A´t se Vám dobře hraje...

 • Tom

  To teda čučím...to jste tančily pod stolem?:-)) Koncert v Brně- vážně jsem řek´, že v krojích vstup zdarma? Tam se jednalo o hraní v kapele, ne? To proto Helenka shání kroj...si myslím. Ale mám nápad. Skuste přijít v něčem co kombinuje kroj se současným oblečením, tak aby se mohl stát součástí vašeho odění a přitom bylo jasné, že je to inspirováno folklórem - Moravským nejlépe. Pokud jste třeba srbky, tak aj srbským...;-) No a debata o feminismu...třeba to někdy dokončíme v klidu čajovny. Že by letní, Benki?;-))

 • Tom

  Mám pocit, že jsi uhodila hřebík na hlavičku - kdo chce rozumět, najde si cestičku. Je to o chtění :-). S těmi Slováky je to smutná pravda...

 • Tom

  "Čeští" tvůrci ze severní Moravy a Slezska...;-)...Nedávno jsem se vrátil z Varšavy a dozvěděl jsem se, pojem "český film" čili czeski film se v Polsku stal ustáleným termínem pro něco totálně ujetého :-)). Dokonce existuje hospoda s názvem Czeski film. Poláci znají našeho Švejka, Rumcajse, Rumburaka s Arabelou, knedlíky a písničkáře Kryla s Nohavicou...Na druhou stranu by nebylo marné porovnat procento polských studentů bohemistiky s procentem studentů polonistiky z české republiky. Každopádně jsou Poláci po Češích ;-) a Slovácích našimi nejbližšími národy. Mentálně i jazykově...

 • Johanka

  ...tak to bych úplně nejradši...a nejradši bych aby to tak zvládly i dětičky...pocitem a prožitkem...nějakej pohybovej základ jim ale nabídnout chci....tak děkuji za tip, zkusim to nějak vymyslet...stejně tam k vám ráda jezdím i od nás z jihu :o)

 • Johanka

  ...to jsem chtěla slyšet...nemyslela jsem to ošklivě, jen to tam z toho tak kraaasně koukalo jak by se to dalo otočit, že jsem se neudržela :o)

 • Johanka pohanka

  I člověk z jižních čech (třeba od Jindřichova Hradce :o)) celkem rozumí...mohu potvrdit... při pomalé mluvě nebo čtení není problém...a to to do Polska fakt kousek nemám :o) ale za všechny jihočechy mluvit nemůžu, někdo nerozumí ani Slovakům, někdo ani Moravákům....přestáváme si rozumět nebo jsme jen líní hledat si cestičky nebo to nějak vzajemně souvisí ??? :o)

 • Renata

  Ja z czeskim nie mam problemów ;-)) Poláci to možná zase vyvažují znalostí české kultury - když se u nás zeptám na nějakého polského autora, režiséra, písničkáře, tradičně uslyším tak dvě, tři jména. Kdežto v Polsku jsou mnozí čeští tvůrci kultovní... Jako překladatelka mám radost, že se po Krylovi stal v Polsku slavným i Nohavica. Tož a pomalu mu šlape na paty i jistý zbojník z Moravy ;-))

 • Berenika

  No, nevím, sama to neposoudím, já jsem pro změnu od Orliček, takže to mám do Polska taky kousek. Ale zmiňovaná Půlka, rodilá Pražanda, prý polštině taky vcelku rozumí...